Nimet Baş

Milli Eğitim Eski Bakanı

Geleceğin Eğitimi Derneği Kurucu Başkanı

59. ve 60. Hükûmetlerde Devlet Bakanlığı yaptı; 60. hükümetteki kabine değişikliği sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı oldu. Tam 6 yıl bakanlık yaparak Cumhuriyet tarihinde en uzun süre görev yapan kadın bakanı oldu. 1965 yılında Karaman’ın Ayrancı ilçesinde on çocuklu bir ailenin kızı olarak doğdu. Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi’nin ardından 1988 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1990 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda ve Çocuk Mahkemeleri’nde görev yaptı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi, 2 Haziran 2005’te Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atandı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. hükümetinde Devlet Bakanlığına getirildi. Uzun süre kabinenin tek kadın bakanı oldu. 3 Mayıs 2009 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan Millî Eğitim Bakanlığı’na atandı. Özürlüler Yasası, Engelsiz Türkiye Projesi ve Özürlülerin Evde Bakımı ile Kadın Hakları, Kız Çocuklarının Okullaşması ve Kadınların Sosyal Yaşamdaki Rollerinin Güçlendirilmesi gibi çalışmaları Devlet Bakanlığı döneminde ürettiği projelerden sadece birkaçıdır. Nimet Baş, Milli Eğitim Bakanlığı sırasında eğitim teknolojilerinde paradigma değişikliği yapan Fatih Projesi, okul öncesi ve özel eğitimin geliştirilmesinin yanında okullarda demokratik okul kültürünün geliştirilmesini sağlayıcı bir çok projenin hazırlayıcı ve uygulayıcısı olmuştur.

Prof. Dr. Ayşen Gürcan

Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı

1963 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Burdur’da tamamladı. 1986 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesini bitirdi. 1987-1989 yılları arasında Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Eğitim Teknolojisi Anabilim dalında yaptı. 1990-2005 yıllarında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalıştı. 2006 yılında Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’ne atandı ve 2011 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2011-2013 yıllarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşavirliği görevinde bulundu. 63. Hükümet’te Geçici Bakanlar Kuruluna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak atandı. Eğitim bilimleri, öğrenme-öğretme, eğitim-iletişimi, tekno-psikoloji ve aile eğitimi alanlarında ulusal ve uluslararası yayınları bulunmaktadır. Sn. Gürcan şu anda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak çalışmaktadır.

Sinem Vatanartıran

Yrd. Doç. Dr. – Bahçeşehir Üniversitesi

BAU International University, Washington DC Kurucu Rektörü

1973 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 1995-2000 yıllarında Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Okulu’nda İngilizce öğretmenliği, özel amaçlı İngilizce programları koordinatörlüğü (Hukuk ve Mühendislik İngilizce Programları) ve eğitici eğitmeni görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İngiliz Dili Eğitimi’nde yüksek lisansını tamamladı. British Council bursu ile İngiltere St John & St Marks College’da Training the Trainer (Eğitmen Eğitimi) kursuna katıldı. 2000 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık Okulu’nda başladığı mesleki gelişim ve eğitici eğitmeni görevinin ardından, Uğur Kariyer Merkezi Direktörlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi Yurtdışı İlişkiler Direktörlüğü ve Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Merkezi Kurucu Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2005-2008 yıllarında Bahçeşehir Koleji Lise Müdürlüğü görevinin ardından, 2008-2012 yıllarında Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlüğü’nü yürüttü. 2006 yılında, Türkiye’nin ilk ve tek Fen ve Teknoloji Lisesi’nin kurucu müdürlüğünü üstlendi. Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi alanında 2008 yılında tamamladı. Türkiye genelinde öğretmen, rehber öğretmen ve yöneticilere yönelik pek çok hizmet içi eğitimler verdi. 2011-2012 yıllarında Vatan gazetesinde eğitim yazarlığı yaptı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünü ve BAU International University, Washington DC kurucu rektörlüğünü yürütmektedir.

golge_seferoglu_c

Prof. Dr. Gölge Seferoğlu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı

Gölge Seferoğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesinde İngiliz Dili Öğretmenliği bölümünde Profesördür. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamlayan Gölge Seferoğlu, Teachers College, Columbia University’den TESOL ve Uygulamalı Linguistik (1992-1997) alanlarında MA, EdM ve EdD dereceleri vardır. Şu anda, Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir.

Gölge Seferoğlu, Türkiye’de Türk eğitim sistemine büyük katkıları olan birçok dil öğretmenliği eğitimi proje ve programına danışman olarak hizmet vermiştir. Liselerde ulusal İngilizce müfredatının gelişmesi ve İngilizce öğretmenleri için yeterlilik taslağı oluşturulması gibi birçok ulusal projede çalışmıştır. İngilizce öğretme ve öğrenme ve dil öğreniminde teknolojinin kullanılması hakkında çok sayıda ulusal ve uluslararası araştırma makalesi yayımlamıştır. Araştırma alanları; teknoloji ile geliştirilmiş dil öğrenimi, hizmetiçi ve öncesi öğretmen eğitimi ve öğretmen konuşma ve telaffuzu üzerinedir.

mwerdan_tufan_c

Merdan Tufan

Emekli Milli Eğitim Müsteşar Yardımcısı

1948 yılında Döğüşbelen’de doğdu. İlk öğrenimini Isparta ve Muğla’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fafültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Edebiyat öğretmenliği, Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlık Müfettişliği, Talim ve Terbiye Kurulu Üyeliği, Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2013 yılında bu görevden emekli olan Sn. Tufan, eğitim alanındaki birikimlerini genç nesillere aktarmak için çalışmalar yapmakta ve dernek faaliyetlerinde bulunmaktadır.

tunus_cengel_c

Prof. Dr. Yunus ÇENGEL

Adnan Menderes Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi Dekanı

1984’den beri ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan ve Ekim 2012’de de Adnan Menderes Üniversitesine katılıp ve Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevine getirilen Profesör Yunus Çengel, Temmuz 2010 – Ekim 2012 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. O dönemde Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Danışmanlığı ve TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı görevlerinde de bulunmuştur. Son 4 yıldır Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına enerji verimliliği ve enerji teknolojileri konularında danışmanlık yapmakta olup Milli Eğitim Bakanlığı projelerine de uzman olarak katkı yapmıştır. Profesör Çengel, lisans eğitimini 1977’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesinde ve doktorasını 1984 yılında ABD Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Genel ilgi ve arastırma alanları yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, ve mühendislik eğitimidir. Nevada Üniversitesinde 1996-2000 yılları arasında “Endüstriyel Etüt Merkezinde direktör olarak görev yapmıştır.

Profesör Çengel, McGraw-Hill tarafından yayınlanan ve dünyada yaygın olarak kullanılan ve birçok dillere çevrilen pek çok kitabın yazarıdır. Ayrıca Eğitim, Mühendislik Eğitimi, ABET 2000 kriterleri, yenilenebilir enerji, ve enerji verimliliği konularında çok sayıda konferanslar vermiş, raporlar hazırlamış, ve makaleler yazmıştır.

Profesör Çengel, ABD Nevada Eyaletinde kayıtlı profesyonel mühendis olup, ASEE (Amerikan Mühendislik Eğitimi Birliği) tarafından verilen “Seçkin Yazar Ödülü”nü, 1992 ve 2000 yıllarında almıştır.

mehmet_buge_c

Mehmet Büge

Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı

Yenilikçi Eğitim Araştırma Merkezi

YEGAM Direktörü

1967 doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji; Lisans ve Lisan üstü eğitimini ODTÜ Matematik Bölümü’nde tamamladı. 1990 – 2000 seneleri arası Ankara’da ki çeşitli özel öğretim kurumlarında matematik öğretmenliği yaptı. 1998 senesinde Sebit A.Ş. bünyesinde üretilen Vitamin İlköğretim projesinde matematik içerik senaryoları yazımında görev aldı. 1999 senesinde Tübitak – Bilten bünyesinde geliştirilen dijital tabanlı ilköğretim matematik öğretimi projesi INTERMAT’da içerik senaryoları konu yazarı ve akademik danışman olarak görev aldı. 2000 yılında ulusal ve uluslararası dijital eğitim içerikleri ve uygulamaları üretmek üzere kurulan RtB Eğitim Çözümlerinin kuruluşunda yer aldı ve bu kuruluş bünyesinde 2006 senesine kadar Sebit A.Ş. ile ortaklaşa yürütülen birçok ulusal ve uluslararası; K12, askeri ve kurumsal dijital eğitim projelerinde görev aldı. 2007 senesinde İstanbul’a taşınarak Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı bünyesinde kurulan Yenilikçi Eğitim Araştırma Merkezi YEGAM’da yönetici olarak göreve başladı. Bugüne kadar bu merkez bünyesinde Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nda hayata geçirilen birçok sistematik öğretim tasarımı kapsamındaki projeyi izleme amaçlı ölçme değerlendirme araçlarıyla tasarladı ve hayata geçirdi. Halen YEGAM direktörlüğünü sürdürmektedir.